Logo

AB’nin hukuksuz uygulamasına karşı tepkimizi Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’nün Hukuk Komitesi 108. Dönem Toplantısı'nda bir kez daha dile getirdik.

AB tarafından yürütülen Irini Harekâtı çerçevesinde 22 Kasım 2020 tarihinde “Hamburg” isimli Alman savaş gemisince Ambarlı Limanından Misurata’ya giden “MV Roseline A” adlı Türk bayraklı ticaret gemisine gerçekleştirilen “gemiye çıkma/boarding” ve “arama” faaliyetine ilişkin Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’nün 26-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılan Hukuk Komitesi 108. Dönem Toplantısı (LEG 108)’nda konu ülkemiz tarafından bir kez daha gündeme taşınmıştır.

Toplantının “IMO Enstrümanlarının Uygulanmasına İlişkin Tavsiye ve Rehber” gündem maddesi altında ülkemiz tarafından yayımlanan LEG108/5/3 kağıdında uluslararası sularda bir ticaret gemisine bayrak devletinin açık rızası alınmaksızın gerçekleştirilen bu müdahalenin ve müdahale sırasında özellikle gemi personeline karşı yapılan uygulamaların ülkemizin de tarafı olduğu “Denizde Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesine Dair Sözleşme”nin (SUA Convention) 2005 tarihli Protokolü başta olmak üzere milletlerarası hukuk bakımından kabul edilemez olduğu dile getirilmiştir.

Ayrıca, bu tür keyfi uygulamaların açık denizde seyrüsefer serbestisi ilkesine karşı tehdit oluşturduğu ifade edilerek ülkemizin rızası alınmadan bayrağımızı taşıyan gemilere müdahale edilmesini kabul etmediğimiz hususu tekrar vurgulanmıştır.