Logo

Genel Müdür Ünal BAYLAN

Sayın Baylan, 1978 yılında Trabzon’da doğmuştur. Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2003 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

2011 yılında “Deniz Ulaşımında Petrol Kirliliğine Müdahale Sistemi: Türkiye ve Avrupa Uygulamaları” başlıklı tez çalışması ile Gazi Üniversitesi Trafik Planlaması ve Uygulaması Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

2003-2005 yılları arasında ticari gemilerde zabit olarak görev yapmış, aynı zamanda İngiltere’de dil eğitimi almıştır. Akabinde 2005 yılında, Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nda Denizcilik Sörvey Mühendisi olarak kamu görevine başlayan Baylan, 2009-2020 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda Şube Müdürü, Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı görevlerini icra etmiştir. 

Deniz yolu tehlikeli yük taşımacılığı ve petrol kirliliğine müdahale eğitimleri başta olmak üzere, çeşitli alanlarda eğiticilerin eğitmeni yeterliliğine sahip olan Baylan, birçok ulusal ve uluslararası projede proje yöneticisi ve ülke temas noktası görevlerinde bulunmuştur. 

Görev yaptığı süreçte deniz yolu tehlikeli yük taşımacılığının geliştirilmesi, denizde petrol kirliliğine acil müdahale sisteminin kurulması, gemilerden atıkların alınması kapsamında deniz çevresinin korunması ve liman mevzuatının ülkemizde yeknesak hale getirilmesine yönelik çalışmalarda aktif rol almıştır.

Ünal Baylan, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken 16 Haziran 2020 tarihli ve 31157 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Denizcilik Genel Müdürü olarak atanmıştır.

İyi seviyede İngilizce bilen Baylan, evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.