Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Sınavlarına Girecek Vatandaşlarımızın Dikkatine - Denizcilik Genel Müdürlüğü
Logo

Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Sınavlarına Girecek Vatandaşlarımızın Dikkatine

“Amatör Denizci Belgesi (ADB) ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü (KMT) Eğitim ve Sınav Başvuru Sistemi” vatandaşlarımızın çok daha hızlı şekilde ve elektronik ortamda başvuru yaparak randevularını oluşturmalarını sağlamak amacıyla adbs.uab.gov.tr adresi üzerinden hizmet vermeye başlamıştır.

Söz konusu sistem üzerinden gerçekleştirilen başvurularda, ADB ve KMT belgelerine ait Belge Harcı ödeme prosedürü de değişmiştir. Online olarak eğitim ve sınavlara başvuru yapan vatandaşlarımıza, sınava girdikten sonra “Amatör Denizci Belgesi” ve “Kısa Mesafe Telsiz Operatörü” belgelerine ait Belge Harcı ödeme kodları, başvuru yapılan sistem tarafından SMS ve e-mail yoluyla gönderilecek olup ödemeler bu kod ile Halk Bankası şubelerine yapılacaktır.  Bu şekilde gerçekleştirilen ödemelerle, başvuru sahibinin gerekli ödemeyi yaptığı bilgisi otomatik olarak başvuru sisteminde tarafımızca görülebilecek ve belgeniz çok daha hızlı bir şekilde hazırlanabilecektir.

Sınava girdikten sonra cep telefonunuza veya elektronik posta yoluyla tarafınıza belge harcı ödemenize dair mesaj gelmeden lütfen herhangi bir kanal üzerinden ödeme yapmayınız.


İlgililere duyurulur.Amatör Denizci ve Kısa Mesafe Telsiz Belgesi Eğitim ve Sınavları’na “Online” olarak katılmak için;
  • Öncelikle almak istediğiniz belgenin eğitimini 3 ay içerisinde tamamlamalısınız. 3 ay içerisinde tamamlanmayan eğitimler iptal edilecektir. Eğitimi tamamlamadan sınav başvurusu yapamazsınız.
  • Almak istediğiniz belgeye ait eğitimi tamamladıktan sonra söz konusu eğitime ait sınav başvurunuzu yapınız.
  • Başvurunuz sistem tarafından onaylandıktan sonra tarafınıza SMS ve E-mail yoluyla bilgi verilecektir.
  • Başvurunuz onaylandıktan sonra sınava giriş yapabilirsiniz.
  • Sınavı başarı ile tamamlamanız halinde sistem tarafından tarafınıza Belge Harcı ödemeniz için SMS ile gönderilecek olan C kodu ile Halkbankası şubelerine ödeme yapmanız gerekmektedir.
  • C kodunuzu ödemenizin ardından sistem otomatik olarak karekod ile doğrulanabilen Belge Sertifikanızı oluşturacaktır. İstediğiniz zaman sistem üzerinden Sertifikanızın çıktısını alabilirsiniz
  • Belgeye ait fiziki kartınızı almak isterseniz, sistemde sınav sonucunuzun gösterildiği ekranda bulunan, Kart Basım Merkezleri listesinde yer alan herhangi bir Liman Başkanlığı’ndan alabilirsiniz.
  • Sınavda başarısız olmanız durumunda 7 gün sonra tekrar sınava başvurabilirsiniz.
  • Eğitimin ardından bir ay içerisinde sınavı başarı ile sonuçlandıramayan adayların eğitimleri geçersiz sayılır. Tekrar sınava girebilmek için söz konusu eğitimin tekrar alınması gerekmektedir..

yukarıdaki aşamalara uygun olarak işlemlerinizi gerçekleştirmenizi rica ederiz.

İlginiz için teşekkürler.