Logo

Gemi Sicil ve Bağlama Kütüğü İşlemleri


Gemi Sicil ve Bağlama Kütüğü İşlemleri

Milli Gemi Sicili, Türk Uluslararası Gemi Sicili ve Bağlama Kütüğüne kayıtlı gemi ve su araçları ile alakalı başvuru, bilgi sorgulama ve harç ödeme işlemleri vatandaşlarımızca liman başkanlıklarına gitmelerine gerek kalmadan elektronik ortamda gerçekleştirilebilmeleri için gerekli çalışmalar yapılarak, vatandaşlarımızın başvurularını e-devlet üzerinden yapmalarına olanak sağlayan sistemimiz 6 Kasım 2020 tarihinde faz faz devreye alınmıştır.


Şimdiye kadar vatandaşımızın işlemlerini yapmaları için liman başkanlıklarına gitmesini gerektiren gemi kaydı, alım-satımı gibi işlemler için, öncelikle ilgili bilgi ve belgeler Umurbey Vatandaş portalı üzerinden elektronik ortamda ilgili liman başkanlığına gönderilmekte ve ön kontrolün başarılı şekilde tamamlanması ile vatandaşımız kendisine verilen randevu saatinde belgelerini teslim almak için ilgili liman başkanlığımıza gitmektedirler.


Randevusuz İşlem Yapılmayacak


Gemi ve su araçları ile alakalı sicil ve bağlama kütüğü işlemleri 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren sadece https://umurbey.uab.gov.tr/Vatandas adresi üzerinden başvuru yapılması ve sistem tarafından başvuru sahibine randevu verilmesi kaydıyla gerçekleştirilmektedir.


 Söz konusu işlemlerin nasıl gerçekleştirileceğine dair video görselleri için  https://umurbey.uab.gov.tr/Vatandas/VatandasSSS adresini ziyaret edebilirsiniz.


Ülkemizde yaşanılan korona virüs salgınının yayılımının azaltılması amacıyla alınan tedbirlere azami destek olmak ve teması en aza indirmek için anılan tarihten sonra Liman Başkanlıklarımızda randevusuz işlem gerçekleştirilmeyecektir. Ancak, geçici bir süreliğine, fiziki imkânı yeterli olan ve gerekli salgın tedbirleri alınabilen liman başkanlıklarında kurulan masalardaki bilgisayarlardan vatandaşlarımız başvurularını yine e-devlet üzerinden yapabileceklerdir. Gerekli belgelerini sisteme yüklemeden ve sistem tarafından kendisine randevu oluşturulmadan ilgili liman başkanlıklarımıza giden vatandaşlar işlemlerini yapamadan geri dönerek mağduriyet yaşamamaları ve salgının yayılmasının önlenmesine destek olunması için gemi ve su araçlarıyla ilgili tüm işlemlerini yukarıda belirtilen sistem üzerinden yapılmasını önemle hatırlatırız.  


Kamuoyuna duyurulur.