Logo

Bartın’da Batan Arvın İsimli Gemi ile ilgili Basın Duyurusu

17.01.2021 Günü saat 12:35 TSİ’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Uydu Yardımlı Arama Kurtarma Sisteminden (Cospas-Sarsat sistemi) alınan tehlike sinyaline istinaden yapılan araştırmada, Palau bayraklı ARVIN isimli geminin battığı bilgisine ulaşılmış olup Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından bölgeye derhal arama kurtarma unsurları sevk edilmiştir.

Olumsuz hava şartları sebebi ile 15.01.2020 tarihinde Bartın Liman Başkanlığımız idari sahasında demirleyen söz konusu gemi 17.01.2020 tarihi saat 12.35’de demirli olduğu bölgede kırılarak batmıştır.

Gemi üzerinde 2902 ton Uluslararası Katı Dökme Yükler kodunda yer alan tehlikeli yük olarak sınıflandırılmayan katı üre yükü bulunmaktadır.

Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi kaza sonrası geminin işleteni olduğu tespit edilen Ukrayna’da yerleşik firma yetkilileri ile irtibata geçmiş ve şirket yetkilisinden alınan bilgide gemide 12 personelin bulunduğu bilgisi alınmıştır.

Bulgaristan'ın Burgaz limanına giden ARVIN gemisi için bölgede devam eden arama kurtarma çalışmalarında toplam 12 personelden şu ana kadar 6 kişi sağ olarak kurtarılmış olup diğer personeli arama çalışmalarına bugün de (18 Ocak 2021) devam edilecektir.

Personel Soyadı, Adı

GALENKO VITALY

KAZIMOV RUSTAM

KACHUR VITALII

KRINOV NIKOLAI

KRAVCHENKO HENNADII

SAVOSTIN ANATOLIY

SIBILYEV SERIY

PERKATY OLEKSANDR

MEREZHKO VITALIY

ZATERKA VLADYSLAV

MELNYCHENKO ANDRII

OSTAPENKO VLADYSLAV

Fotoğraflar