Logo

GEMİ ADAMLARI EĞİTİM VE BELGELENDİRME SİSTEMİ SIKÇA SORULAN SORULARI


Ödeme işlemini gerçekleştirdim. Cüzdanımı cüzdan basım merkezine göndermeli miyim?

Eğer ödeme işlemini gerçekleştirdiyseniz, tüm kontrol aşamaları tamamlanmış ve başvurduğunuz yeterlik ve sertifikaların uygun olanları onaylanarak kütüğünüze işlenmiştir. Kütüğünüze işlenen yeterlik ve sertifikaların son halini sistem üzerinden görebileceğiniz gibi doğrulama adresinden de paylaşabilirsiniz. https://gemiadami.uab.gov.tr/verification

Mesaj veya mail sisteminde gerçekleşebilecek aksamaları dikkate alarak cüzdanınızı Cüzdan Basım Merkezimize beklemeden gönderebilirsiniz.

Gemiadamları Merkezi: Beşyol Mah. İnönü Cad. No:3/1 Sefaköy Küçükçekmece İstanbul 

İlk kez yeterlik talebinde bulunacakların başvurması zorunlu STCW sertifikaları hangisidir?

İlk kez yeterlik talebinde bulunanlar yeterlik başvurularıyla birlikte tamamladıkları aşağıdaki eğitimler için de STCW sertifika talebinde bulunmalıdır.

1- Denizde kişisel can kurtarma teknikleri eğitimi,

2- Temel ilkyardım eğitimi,

3- Yangın önleme ve yangınla mücadele eğitimi,

4- Personel güvenliği ve sosyal sorumluluk eğitimi,

1- Güvenlikle ilgili tanıtım eğitimi,

2- Güvenlik farkındalık eğitimi,

3- Belirlenmiş güvenlik eğitimi (Gemide güvenlikle ilgili görevler için atanmış gemiadamlarının sahip olması zorunlu)

Sınav Sonucum 18:00'da açıklanmadı, ne Yapmalıyım? 


Sınav sistemi tamamen sistem tarafından yönetilmektedir ve dışarıdan müdahaleye açık değildir. Sistem tarafından havuzdan rastlantısal çekilen soruların cevapları yine sistem tarafından saat 18:00'den itibaren hesaplanarak yazdırılmaktadır.

Sınav oturumları uygun şekilde kapatılmadığı zaman yine sistem tarafından 24:00'da otomatik kapatılmakta ve ertesi gün saat 18:00'da sonuçlar açıklanmaktadır.

  

ECDIS, BRM, ERM, RADAR, ARPA sertifikalarım gemiadamı cüzdanıma neden işlenmemiş?

 

28.06.2018 tarihli talimatla Elektronik Harita Gösterim (ECDIS), Köprüüstü Kaynakları Yönetimi (BRM), Makine Dairesi Kaynak Yönetimi (ERM), Radar Gözlem ve Plotlama (RADAR) ile Otomatik Radar Plotlama Aygıtlarını kullanma eğitimleri (ARPA) sertifikalarının Gemiadamı Cüzdanlarına işlenmesine son verilmiştir.

Bu sertifikalara ilişkin STCW Sözleşmesine göre ayrı bir STCW Sertifikası düzenleme zorunluluğu bulunmamaktadır. İlgili gemiadamı yeterlik belgesi düzenlenmeden önce, eğitim müfredatları içerisinde veya münhasıran bu eğitimleri alması gerektiğinden, Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği kapsamında bu eğitimleri alanlara ayrı bir STCW Sertifikası düzenlenmesi ve bunların cüzdanına işlenmesi uygulaması kaldırılmıştır.

Ayrıca cüzdanınıza işlenmese dahi dünyanın her yerinden online olarak doğrulama sayfamız üzerinden sahip olduğunuz bu sertifikaları görebilir ya da ilgililere sunabilirsiniz.

Doğrulama Sayfamız:

https://gemiadami.uab.gov.tr/verification/TC-Numaranız/Cuzdan-Numaranız

İşlem Harcını Ne zaman Ödeyeceğim?  

 

Eski sistemimizde, işlem yapılmadan vatandaşlarımız kendi kendilerini tüm işlemler için ayrı ayrı odemeler.uab.gov.tr'den borçlandırıp, sonra ödemelerini ayrı ayrı yapıp, dekontlarını sisteme taratıp yüklemeleri gerekiyordu, bu dekontlar Bakanlık tarafından doğrulanana kadar da bir sonraki aşamaya geçilemiyordu.

Yeni başvuru sistemimizde eskiden zaman kaybına, yer yer hatalara yola açan bu süreç çok daha basit hale getirildi. Başvuru aşamalarında hiç bir harç ya da ödeme işlemi yapmanıza gerek kalmadı. Yeni sistemde, başvurularınız kontrol aşamalarından geçtikten sonra sistem tarafından otomatik olarak ödeme kodu oluşturularak tarafınıza bildiriliyor. Ödemenizi yaptığınız anda ise sistem tarafından ek bir onaya gerek kalmaksızın otomatik olarak kontrol edilerek tamamlanıyor.

Yeni Sistemle ilgili yaşadığımız sorunları nereye iletmeliyim?

 

Yaşadığınız tüm sorunları gibs@uab.gov.tr adresine iletebilirsiniz. E-postanızda;

a) TC Kimlik numaranız ve Adınız Soyadınız

b) Yaşadığınız sorun

c) Varsa konuyla ilgili ekran görüntüsü mutlaka yer almalıdır.

Ödediğim ancak kullanmadığım dekontları yeni başvurumda nasıl kullanabilirim?         

 

15 Ağustos 2022 öncesi başvurduğunuz ancak tamamlanmayan işlemlere istinaden yaptığınız ödemelere ait dekontlarınızı Sicil Limanınıza teslim ettiğinizde, Yeni Başvurunuz gereği ödeme bekleyen aynı tutardaki işlemlerin beklenen ödemeleri için kullanılmasını sağlayabilirsiniz.